ΑΕΚ -Λαμία
ΑΕΚ -Λαμία/ ΑΠΕ-ΜΠΕ

Νίκη για την ΑΕΚ αλλά δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα

Η ΑΕΚ νίκησε με 3-0 τη Λαμία στην OPAP Arena για τη 10η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 1, κάνοντας το… καθήκον της στη “μάχη” για τον τίτλο, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν της έκανε το… χατίρι στο άλλο ματς και την άφησε στη δεύτερη θέση.

Με γκολ των Λιούμπισιτς και Τσούμπερ από το πρώτο ημίχρονο και ένα του Σιμάνσκι στο τέλος, η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε να “λυγίσει” τη Λαμία στην OPAP Arena και να ολοκληρώσει νικηφόρα τη σεζόν στη Super League 1. Ο ΠΑΟΚ όμως επικράτησε του Άρη με 2-1 και την άφησε στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι

Η ΑΕΚ πήρε από την αρχή του έλεγχο του αγώνα και έψαξε μεθοδικά το γκολ κόντρα στη Λαμία, με τον Λιούμπισιτς να είναι ο κορυφαίος του γηπέδου για την ομάδα του Αλμέιδα. Δεν άργησε έτσι να «καθαρίσει» και το παιχνίδι, με τον Κροάτη να είναι πρωταγωνιστής. Στο 20ο λεπτό με ασίστ από… πλάγιο άουτ του Άμραμπατ, ο Λιούμπιτσιτς μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Χατζηεμμανουήλ για να ανοίξει το σκορ.

Στο 40΄ ήταν η σειρά του Στίβεν Τσούμπερ να αξιοποιήσει την πάσα του Λιβάι Γκαρσία και να πετύχει το πρώτο του γκολ μετά από δύο μήνες, καθώς είχε ξαναβρεί δίχτυα στις 24 Φεβρουαρίου, ξανά με αντίπαλο τη Λαμία. Ένα γκολ του Πόνσε που ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR στο 65΄ και το τελικό 3-0 με κεφαλιά του Σιμάνσκι στο 90+2΄ ήταν οι σημαντικότερες φάσεις του δευτέρου ημιχρόνου, με τους φίλους της ΑΕΚ να αποχωρούν απογοητευμένοι, αλλά χειροκροτώντας την ομάδα τους.

Οι συνθέσεις στο ΑΕΚ – Λαμία

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα):  Αθανασιάδης, Ρότα (46΄ Πινέδα), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ (62΄ Ελίασον), Τσούμπερ (67΄ Αραούχο), Λιούμπισιτς (67΄ Γκατσίνοβιτς), Γκαρσία (62΄ Πόνσε)

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Χατζηεμμανουήλ, Βασιλαντωνόπουλος, Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Σίντκλεϊ (86΄ Κορνέζος), Τζανδάρης, Σαντάνα (85΄ Σιμόν), Τερεζίου (67΄ Μαρτίνεθ), Λέικ (46΄ Νούνιες), Μάλτσι (74΄ Τσούκαλος), Σλίβκα